İstanbul Epik

27 Mart’ta yapılan Gala’da
sanatseverleri buluşturdu.

2010’un Kültür Başkenti İstanbul’un sanat prodüksiyonu
“İstanbul”, ilk seyircili gösterimi
Dünya Prömiyeri’nden sonra
sanatseverin katıldığı
Gala’da da ayakta alkışlandı.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi bünyesinde şimdiye dek hazırlanan en kapsamlı sanat prodüksiyonu olma özelliğini taşıyan “İstanbul”, 24 Mart Cumartesi akşamı gerçekleşen Dünya Prömiyeri’nin ardından 27 Mart Salı akşamı (dün akşam) Gala’da da sanatseverlerin beğenisine sunuldu ve yine büyük ilgi ile karşılandı.

İki gösterimde de Atatürk Kültür Merkezi’ni dolduran binlerce seyirci, İstanbul’un tarihini birçok sanat dalını harmanlayarak ifade eden eseri ayakta alkışladı. Eser sonunda sanatçılar ve tüm yaratıcı kadro selam için sahneye çıktığı sırada dakikalarca süren alkış ekibe ayların yorgunluğunu unutturdu.

27 Mart’ta gerçekleşen galada büyük beğeni toplayan, kimi sahnelerinde seyirciyi şaşırtan ve yıllarca gösterimde kalması beklenen yerli epik eser “İstanbul” sezon sonuna kadar 6 kez daha sahnelenecek.

Planlanması yıllar, hazırlıkları ise aylar süren eserin libretto, reji ve koreografisini Türk Balesi’nin önde gelen isimlerinden Hülya Aksular üstlendi. Biletleri hızla tükenen “İstanbul”, özel sektörün katkı ve desteğiyle birlikte,Devlet – Özel Sektör işbirliğiyle hazırlanan ilk eser olma niteliğini de taşıyor. İstanbul’a İstanbullu kuruluşların gönüllü katkılarının yanı sıra, yaratıcı kadroda ünlü ressam İsmail Acar, besteci Serkan Alkan ve yapım koordinatörlüğü ile eserin yurt içi ve yurt dışı tanıtımı üstlenen İpet Altınay da bulunuyor. Işık tasarımını AhmetDefne’nin, dekor tasarımını Behçet Malikler’in gerçekleştirdiği eserin kostüm kreatörü ve koordinatörü ise Serdar Başbuğ.

 

Milattan önce devirlerden Bizans’a, Osmanlılar’dan Cumhuriyet Türkiyesi’ne, günümüzden yarına 2 perde, 13 tablo olarak hazırlanan “İstanbul”un, 27 yaşındaki besteci Serkan Alkan’ın özgün müziğine, Münir Nurettin Selçuk’un bestesi “Aziz İstanbul” ve Onno Tunç’un bestesi, Sezen Aksu’nun sesiyle “Tenna” da eşlik ediyor.

www.istanbulepik.com
www.plan-pr.com